LoRa APRS − Podstawy

Anteny warte uwagi

Można korzystać z wszelkich anten na pasmo 433 MHz, takich jak modele Diamond X30, X50, X200, X300. Jeśli nasze Digi lub IGate mają mieć dobry zasięg, trzeba używać dobrych anten. LoRa nie łamie praw fizyki i antenki na parapecie działać nie będą, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, to trzeba ustalić wspólną definicję, co oznacza dobrze działające Digi lub IGate. Zawsze można także zrobić własną antenę dedykowaną dla częstotliwości 434.855 MHz, na przykład antenę kolinearną lub prostą 1/4 fali. Osoby znające się na budowie anten mogą się wykazać, co na pewno zapewni bardzo dobre działanie w LoRa APRS.

Anteny dołączone do zestawu

Zawsze wraz z naszym urządzeniem otrzymujemy krótką antenkę. Używanie tej anteny nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jej osiągi są słabe i nie ma sensu się na niej skupiać – to po prostu słaba antena. Można z niej korzystać np. w domu przy okazji jakichś testów sprzętu, jednak w terenie należy skorzystać z poważniejszych anten.

Przykładowa antena dołączana do zestawu LoRa

Lista anten

Oczywiście antena to nie wszystko i należy ją umieścić na odpowiedniej wysokości, aby działała prawidłowo.

Anteny Diamond

Typowe anteny popularnej firmy Diamond, takie jak Diamond X30, X50, X200, X300 ze złączem typu N, jak najbardziej nadają się do zastosowań Digi lub IGate.

Antena Nagoya NL550(dostępna na Aliexpress)

Dostępna w przystępnej cenie. Niestety posiada złącze UC1, które nie do końca jest polecane w przypadku pasma 70 cm. Długość anteny to ~52 cm. Można ją przymocować do obudowy i umieścić na maszcie wraz z urządzeniem LoRa. Dostępna do zakupu tutaj.

Antena NL550

Antena Nagoya NL350(dostępna na Aliexpress)

Krótsza (~23 cm) wersja anteny NL550, także ze złączem UC1. Idealna do samochodu wraz z podstawą magnetyczną 9 cm. Dostępna do zakupu tutaj.

Antena NL350

Antena 433 MHz 1/4 fali

Prosta antena na pasmo 433 MHz typu 1/4 fali. Posiada złącze SMA. Dostępna do zakupu tutaj.

Antena 433MHz 1/4 fali

Antena 433 MHz LoRa z cewką

Bardzo krótka i mała antena (~15 cm) dedykowana do urządzeń LoRa. Posiada złącze SMA i podstawę magnetyczną. Dołączony magnes jest słaby i trzeba go wymienić na mocniejszy. Dostępna do zakupu tutaj.

Antena LoRa z cewką

Złącza SMA vs RP-SMA: Na co zwrócić uwagę?

Wybierając antenę, kluczowe jest zwrócenie uwagi na typ złącza. Najpopularniejsze w urządzeniach LoRa (w tym trackerach) i antenach to SMA. Chociaż SMA i RP-SMA wyglądają podobnie, nie są kompatybilne. Pomyłka może nawet uszkodzić sprzęt.

Standardowe SMA

Złącze SMA Męskie (Male)

SMA Męskie (Male)

Posiada pin (bolec) w środku oraz gwint wewnętrzny na obudowie. To typowy konektor na kablu antenowym lub samej antenie.

Złącze SMA Żeńskie (Female)

SMA Żeńskie (Female)

Posiada otwór (gniazdo) w środku na pin oraz gwint zewnętrzny na obudowie. To jest typ złącza najczęściej spotykany w trackerach LoRa APRS.

Odwrócone RP-SMA (Reverse Polarity)

Złącze RP-SMA Męskie (Male)

RP-SMA Męskie (Male)

Wygląda jak SMA Męskie (gwint wewnętrzny), ale zamiast pinu ma otwór (gniazdo) w środku. Często mylone!

Złącze RP-SMA Żeńskie (Female)

RP-SMA Żeńskie (Female)

Wygląda jak SMA Żeńskie (gwint zewnętrzny), ale zamiast otworu ma pin (bolec) w środku.

Ważne: Trackery LoRa APRS zazwyczaj mają złącze SMA Żeńskie (Female). Dlatego potrzebujesz anteny ze złączem SMA Męskim (Male). Zwróć szczególną uwagę przy zakupie, aby nie kupić anteny z RP-SMA Male, która nie będzie pasować, mimo że opis sprzedawcy może być mylący (np. nazywanie RP-SMA Male jako "SMA żeńskie" z powodu otworu w środku - to błąd!). Zawsze sprawdzaj zdjęcia i dokładny opis techniczny złącza!

Jaką antenę wybrać do Trackera

Antena powinna zostać dobrana w zależności od aktywności w regionie i miejsc, gdzie chcemy podróżować. Jeśli w naszej okolicy jest wystarczające pokrycie, to antena 433 MHz LoRa z cewką w zupełności wystarczy. Jeśli jednak celujemy w najlepsze możliwe osiągi, możemy zamontować podstawę magnetyczną 9 cm wraz z anteną Nagoya NL350. Szczegóły takiego rozwiązania znajdują się na stronie LoRa APRS w aucie.

Jaką antenę wybrać do Digi lub IGate

Jeśli chcemy postawić naprawdę dobre Digi lub IGate, należy skorzystać z dobrej anteny, na przykład modelu Diamond X200 lub X300, która zostanie umieszczona na odpowiedniej wysokości (maszcie). W przypadku chęci wypełnienia jakiegoś małego regionu bez pokrycia LoRa APRS (wypełnienia dziury zasięgu), można skorzystać z anteny Nagoya NL550. Antena to jednak nie wszystko, aby utworzyć stabilne Digi.